Draudzīgā Aicinājuma fonda SKOLU REITINGS

« Atpakaļ   Uz sākumu
Presē un portālos par Draudzīgā Aicinājuma fonda skolu reitingu     » Skatīt visus rakstus »»
    • 2019-11-25 / Ilze Kuzmina / la.lv
Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas “mūžīgās valdīšanas” gals? Noskaidrotas labākās skolas
Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas mūžīgajai valdīšanai sāk traucēt Inženierzinātņu vidusskola. Foto: Karīna Miezāja

Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas absolventi joprojām ir spoži, tomēr vēl izcilākus rezultātus matemātikā un dabaszinībās šī gada centralizētajos eksāmenos sasnieguši Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolas absolventi. Dabaszinībās Rīgas ģimnāzistus apsteiguši arī Rēzeknes katoļu vidusskolas absolventi. Savukārt latviešu valodas eksāmenā labākie bija Rīgas Valsts 2.ģimnāzijas absolventi.

Tā secinājuši Draudzīgā aicinājuma fonda skolu reitinga veidotāji, kas skolas ranžē, ņemot vērā to sniegumu centralizētajos eksāmenos.

Jāpiebilst gan, ka, lai pretendētu uz balvu, eksāmens attiecīgajā skolā jākārto vismaz trim skolēniem.

Tāpēc dažkārt gadās, ka mazas skolas absolventi lieliski nokārtojuši eksāmenus, tomēr apbalvoto vidū neiekļūst.

Dalot skolām balvas – lielās un mazās pūces par izcilību kopvērtējumā, kā arī lielos un mazos kalnus par sasniegumiem dažādos mācību priekšmetos, izglītības iestādes tiek sadalītas sešās dažādās grupās: lielo pilsētu ģimnāzijas, pārējo pilsētu ģimnāzijas, lielo pilsētu vidusskolas, pārējo pilsētu vidusskolas, lauku vidusskolas, kā arī specializētās vidusskolas, kurās ietilpst gan profesionālās izglītības, gan mākslas un mūzikas vidusskolas.

Reitinga veidotājs, Draudzīgā aicinājuma fonda valdes priekšsēdētājs Jānis Endele uzsver: skolas visobjektīvāk var izvērtēt, ņemot vērā to sniegumu centralizētajos eksāmenos, jo darbi tiek laboti centralizēti, pēc iespējas izslēdzot subjektivitāti.

Taču svarīgi visas skolas neievietot vienā reitingā, bet gan ņemt vērā to specifiku.

Piešķirot balvas specializētajām skolām kopvērtējumā, veidots pat vēl sīkāks dalījums, atsevišķi vērtējot mākslas un mūzikas skolas, tālmācības un vakara (maiņu) vidusskolas, tehnikumus un koledžas, kā arī profesionālās vidusskolas.

“Mūžīgās valdīšanas” gals?

Kaut arī Rīgas Valsts 1. ģimnāzija vairs tik ļoti neizceļas citu skolu vidū kā vēl pirms vairākiem gadiem, kopvērtējumā tā jo­projām ir izcilākā skola, atzīst J. Endele.

“Tomēr Inženierzinātņu vidusskola sāk traucēt 1.ģimnāzijas mūžīgajai valdīšanai,” secina reitinga autors.

“Tāpat prieks, ka aizvien uz augšu kāpj Rīgas Valsts 2.ģimnāzija. Citu lielo pilsētu valsts ģimnāzijām ir grūti konkurēt ar Rīgas ģimnāzijām.”

Kā jau ierasts, labāko valsts ģimnāziju trijniekā iekļuvušas tikai galvaspilsētas ģimnāzijas: Rīgas Valsts 1.ģimnāzijai seko 2. un 3.Rīgas Valsts ģimnāzija.

Savukārt mazāko pilsētu ģimnāziju topa augšgalā stabili turas Cēsu un Siguldas Valsts ģimnāzijas, kas, tāpat kā pērn, arī šogad ieņem attiecīgi 1. un 2. vietu kopvērtējumā, kamēr trešā šoreiz ir Madonas Valsts ģimnāzija. Pērn trešā labākā šajā grupā bija Bauskas Valsts ģimnāzija.

Savukārt lielo pilsētu labāko vidusskolu laureātu vidū ir ne tikai Rīgas skolas. Pirmajā vietā ir jau pieminētā Inženierzinātņu vidusskola, bet 2.vieta tikusi Daugavpils Krievu vidusskolai–licejam. Trešā palikusi Rīgas 64. vidusskola, kas pērn bija otrā, kamēr Daugavpils izcilā vidusskola 2018.gadā ieņēma trešo vietu.

Mazo pilsētu labāko vidusskolu topā iekļuvusi Olaines 1.vidusskola, Kārsavas vidusskola un Līvānu 1.vidusskola. Tikmēr lauku vidusskolu konkurencē 1.vietu ieguvusi Vaboles vidusskola, 2.vietā ir Ugāles vidusskola, bet 3.vietā – Saldus novada Druvas vidusskola. Specializēto skolu grupā vislabākie rezultāti eksāmenos bijuši Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas absolventiem, otrajā un trešajā vietā attiecīgi ir Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskola un Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskola.

No reitinga var arī secināt, ka matemātika ir tas mācību priekšmets, kurā visvairāk atšķiras labāko skolu rezultāti.

Inženierzinātņu vidusskolas un Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas rezultāts ir salīdzinoši tuvs: attiecīgi 8,443 un 8,413 punkti. Savukārt nākamā labākā “matemātiķu” skola – Daugavpils Krievu vidusskola–licejs – šajā rādītājā saņēmusi vien 7,142 punktus. Seko Rīgas Valsts 2.ģimnāzija ar 6,389 punktiem. Tikmēr, piemēram, latviešu valodā punktu summa ir daudz blīvāka. Labākais rezultāts ir 8,026 punkti, kas tikuši Rīgas Valsts 2.ģimnāzijai, bet sekotājiem Āgenskalna Valsts ģimnāzijai un Cēsu Valsts ģimnāzijai attiecīgi 7,849 un 7,746 punkti.

Kam lielākā izaugsme? Viena no Draudzīgā aicinājuma Skolu reitinga balvām tiek pasniegta skolām, kuru izaugsme centralizēto eksāmenu rezultātos pēdējā gada laikā bijusi visstraujākā. Šo balvu šogad saņems Priekules vidusskola, Mērsraga vidusskola, Bebrenes profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola, kā arī Privātā Rīgas Tehnolingvistiskā ģimnāzija.

Šīm skolām visvairāk uzlabojies vidējais sniegums centralizētajos eksāmenos.

Taču izaugsmes balvas saņems arī skolas, kurām visvairāk uzlabojušies rezultāti arī katrā eksāmenā atsevišķi. Dati liecina, ka matemātikā starp visu veidu skolām un ģimnāzijām visstraujākā izaugsme bijusi Madlienas vidusskolai, latviešu valodā – Bebrenes profesionālajai un vispārizglītojošajai vidusskolai, angļu valodā – Cēsu 2. vakara maiņu vidusskolai, dabaszinībās – Vircavas vidusskolai, bet vēsturē – Rūjienas vidusskolai.

Balvas skolām pasniegs jau šodien Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. Pilns skolu reitings būs pieejams vietnē “www.konkurss.lv”.

« Atpakaļ   Uz sākumu

Draudzīgā Aicinājuma fonda Skolu reitinga nolikums
Projektu realizē: Draudzīgā
Aicinājuma
fonds
  •  
Nordea banka
  •  
SIA Airport
Atbalsta: Nordea banka  •  IZM  •  LN opera  •  SIA Karavela  •  Ina Druviete  •  Kārlis Greiškalns  •  Andris Piebalgs  •  Jānis Vaivads

Draudzīgā aicinājuma fonds 2011 Jautājumus un ierosinājumus sūtiet   info[at]konkurss.lv
  Datu bāzi un mājas lapu veidoja   Andrejs Rampāns