Draudzīgā Aicinājuma fonda SKOLU REITINGS

« Atpakaļ   Uz sākumu
Presē un portālos par Draudzīgā Aicinājuma fonda skolu reitingu     » Skatīt visus rakstus »»
    • 2016-11-16 / Ilze Kuzmina / www.la.lv
Jaunākais skolu reitings iezīmē dažus iepriekš neredzētus līderus

Rīgas Valsts 2.ģimnāzija Draudzīgā aicinājuma skolu reitingā beidzot apsteigusi Rīgas Valsts 3.ģimnāziju. Savukārt mūžīgā līdere Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, kaut arī saglabājusi līderpozīcijas kopvērtējumā, vairs neiegūs galvenās balvas par labākajiem rezultātiem latviešu valodas un angļu valodas eksāmenos.

Minētie ir tikai daži no secinājumiem, kas rodas, aplūkojot jaunāko Draudzīgā aicinājuma fonda skolu reitingu, kas tiek publiskots šodien. Tieši šodien arī veiksmīgāko skolu pārstāvji dodas uz Cēsīm, lai saņemtu Draudzīgā aicinājuma fonda sarūpētās balvas – “Lielā pūce” vai “Mazā pūce”, “Lielais kalns” vai “Mazais kalns”, kā arī diplomus un grāmatas.

Gods arī vakarskolām

Kopumā šodien dažāda kaluma balvas saņems 53 Latvijas skolas, jo, lai būtu iespējams izcelties dažādām skolām, tās sadalītas gana daudzās grupās. Atsevišķi nodalītas gan lielo pilsētu, gan arī mazo pilsētu ģimnāzijas – starp mazo pilsētu ģimnāzijām šogad vislabākie centralizēto eksāmenu rezultāti bija Dobeles Valsts ģimnāzijai, kas pērn nebija pat attiecīgās grupas TOP3. Tāpat atsevišķās grupās reitingā startē gan lielo pilsētu, gan arī mazo pilsētu un lauku vidusskolas. Savs “mazais” reitings ir specializētajām vidusskolām, kuru grupā iekļautas profesionālās vidusskolas, mākslas un mūzikas vidusskolas, kā arī vakarskolas. Turklāt šajā grupā par sasniegumiem centralizēto eksāmenu kopvērtējumā balvas – Mazās pūces – saņems pat trīs skolas, lai līderu godā tiktu pēc iespējas dažādas izglītības iestādes. “Tā nu tas ir gadu no gada, ka šajā grupā līderos ir mākslas un mūzikas skolas, tāpēc nolēmām šo grupu sadalīt vēl sīkāk, lai tiktu godinātas arī labākās profesionālās vidusskolas, tehnikumi (koledžas) un vakarskolas,” skaidro Draudzīgā aicinājuma fonda priekšsēdētājs Jānis Endele.

Veidojot topu, noskaidrojies, ka starp vakarskolām visveiksmīgākie absolventi šogad bijuši Ludzas novada vakara vidusskolā. Labākie tehnikumu vai koledžu absolventi, ņemot vērā centralizēto eksāmenu rezultātus, bijuši Malnavas koledžas filiāles “Višķi” absolventi. Starp pārējām profesionālajām vidusskolām vadošā izrādījusies Bebrenes vispārizglītojošā un profesionālā vidusskola. Savukārt mūzikas un mākslas skolu grupā līdere ir Rīgas Doma kora skola.

Kaut arī visu vidusskolu absolventi latviešu valodā kārto vienādu eksāmenu, Draudzīgā aicinājuma fonds tomēr nolēmis izcelt tās mazākumtautību skolas, kuru absolventiem vislabāk veicies latviešu valodas eksāmenā. J. Endele gan atzīst, ka nav nemaz tik vienkārši no kopējā skolu klāsta atlasīt, kuras tad ir mazākumtautību skolas: “Ar Rīgu tajā ziņā nav problēmu. Tur pārsvarā ir skolas, kurās mācību valoda ir tikai latviešu vai tikai krievu. Pārsteidza gan, ka krievu skolu joprojām ir tik daudz. Savukārt laukos, jo sevišķi Latgalē, vienā skolā mācās gan krievi, gan latvieši, gan citu mazākumtautību pārstāvji, tāpēc nodalīt ir grūti.” Pēc krietna izpētes darba balvu “Mazais kalns” par izcilāko sniegumu latviešu valodas eksāmenā starp mazākumtautību skolām fonds nolēmis piešķirt Daugavpils Krievu vidusskolai–licejam. “Tas ir fantastiski, ka, augot tik krieviskā vidē, kāda ir Daugavpilī, šīs skolas skolēni spēj perfekti iemācīties latviešu valodu un būt starp līderiem ne tikai mazākumtautību skolu konkurencē, bet arī visā kopējā reitingā!” teic J. Endele.

Parāda zināšanu kvalitāti

Runājot par pārbīdēm reitingā, fonda priekšsēdētājs uzsver, ka liela nozīme ir skolu direktoram. Piemēram, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijai pirms dažiem gadiem nomainījās direktors un skolu sāka vadīt bijušais Valsts izglītības satura centra direktors Guntis Vasiļevskis, kuram “izdevies skolu krietni pavilkt uz augšu”. Savukārt Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas ilgstošo līderību J. Endele skaidro ar ilggadējām šīs skolas tradīcijām. “Piemēram, Āgenskalna Valsts ģimnāzijai ir labāki apstākļi, tur skolēniem no laukiem ir iespēja piedāvāt kopmītnes. Līdz ar to it kā vajadzētu būt tā, ka tieši šī ģimnāzija varētu piesaistīt spēcīgākos skolēnus no visas Latvijas. Tomēr tik un tā šī ģimnāzija nav kopvērtējuma līdere.”

Tajā pašā laikā: tā kā Rīgas Valsts 1. ģimnāzija ir nostumta no troņa latviešu valodas un angļu valodas eksāmenu rezultātos, var secināt, ka izglītības kvalitāte vismaz starp labākajām skolām pamazām izlīdzinās.

Jāsaka, ka pamatīgu pārsteigumu sagādājusi Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, kas pērn Lauku skolu topā bija tikai 8., bet nu pārcēlusies uz 1. vietu. Savukārt pērnā līdere Špoģu vidusskola vairs nav iekļuvusi pat TOP6.

J. Endele teic: lielākā daļa skolu reitinga augšdaļā gadu no gada tomēr “sēž” diezgan stabili, jaunpienācējas parasti ir tikai aptuveni piektā daļa.

Draudzīgā aicinājuma reitings top pēc sarežģītas formulas, kuras pamatā ir centralizēto eksāmenu rezultāti, taču vērā tiek ņemts arī skolēnu skaits, kuri guvuši augstāko novērtējumu šajos eksāmenos. “Šie rezultāti tomēr parāda skolēnu zināšanu kvalitāti. Un šie rezultāti ir neapstrīdami,” atbild J. Endele, kad vaicāju, vai centralizēto eksāmenu rezultāti ļauj objektīvi spriest par skolēnu zināšanām. Jāņem arī vērā, ka citu salīdzināmu datu par skolēnu zināšanu līmeni Latvijā šobrīd nemaz nav.

J. Endele stāsta, ka savulaik domāts par iespēju veidot arī pamatskolu reitingus, taču šī doma “atmesta”, jo, kaut 9. klašu absolventi arī kārto centralizētos eksāmenus, darbus labo katrā skolā, nevis centralizēti. Tur tomēr var parādīties kādi neobjektīvi vērtējumi, tāpēc rezultāti nebūtu salīdzināmi.

Pilns skolu reitings būs pieejams jau šovakar vietnē www.konkurss.lv.

« Atpakaļ   Uz sākumu

Draudzīgā Aicinājuma fonda Skolu reitinga nolikums
Dati no Valsts izglītības satura centra vietnes https://visc.gov.lv/.
Skaties sadaļā Vispārējā izglītība / Pārbaudes darbi / Statistika/2024 Centralizēto eksāmenu rezultātu datu fails [xlsx].
Projektu realizē: Draudzīgā Aicinājuma fonds

Draudzīgā aicinājuma fonds 2011 Jautājumus un ierosinājumus sūtiet   info[at]konkurss.lv
  Datu bāzi un mājas lapu veidoja   Andrejs Rampāns